Így jelentkezhet szoptatási tanácsadásra, árak

Így jelentkezhet szoptatási tanácsadásra, árak

Lehetőségek 2024. január elsejétől érvényes árakkal: - Személyes tanácsadás a család otthonában Budapesten I-XIV. kerületben, valamint P...

2013. január 23., szerda

Ezért ne használj cumit!


Ha minden igaz, Dürer festményén a kis Jézus kezében is cumi akarna lenni a gumó formájúra kötözött kis rongydarab. Anya- és mellpótlék. Évszázadok óta. Nektek is van? Ha igen, akkor rögtön előre is bocsátom, hogy ez a bejegyzés nem arról szól, hogy rossz vagy szörnyű anya vagy, ha cumit használsz. Nem anya-, hanem tárgyminősítő írás, amely bizonyos negatív lehetőségekre szeretné felhívni a figyelmet.
A szoptatási tanácsadó a mindennapi gyakorlatban sokszor tapasztalja, hogy a cumi különösen ártalmas a következő helyzetekben, és hogy elhagyása után lényegesen javul a helyzet, akár meg is oldódik a probléma. A cumihasználat leggyakoribb következménye az elégtelen tejtermelés, ami sokszor együtt jár a nem kellően hatékony szopási technikával, MERT
1. HA ÚGY TŰNIK, KEVÉS A TEJ: A cumihasználat, rövidíti a mellen töltött időt. Nem csak az úgynevezett komfortszopást, amikor a baba már csak cumizik a mellen, hanem általános megfigyelés az is, hogy ritkábban kerül mellre, kevesebbet van testközelben, mivel az anya nem szoptatással próbálja megnyugtatni, hanem cumival. Az anya ilyenkor abból indul ki, hogy nem telt még el elég idő ahhoz, hogy a baba éhes lehessen, ezért ad cumit. Ez azonban, különösen növekedési ugrások esetén, vagy akkor, ha a baba valamiért több tejet igényel, akadályozza, hogy többször mellre kerüljön, és így serkentse a tejtermelést. 
2. HA A MELLBIMBÓ SEBES, ÉS AZ ANYA EZÉRT SZERETNÉ RÖVIDÍTENI A SZOPÁSIDŐT: a cumi nem oldja meg ezt a problémát, mert a sebesedés oka a közhiedelemmel ellentétben soha nem a mellen töltött idő hossza, hanem egészen más tényezők: például gombafertőzés (amit mellesleg sokszor épp az eszközök, leggyakrabban a cumi közvetít), rossz szopástechnika a baba szájának anatómiai jellegzetességei, például lenőtt nyelve miatt, nem megfelelő szoptatási testhelyzet, mert a baba nem kerül emiatt jól mellre. A cumi, cumisüveghasználat ráadásul olyan nyelvtartást követel meg a babától, amely egészen más, mint a mellen szopás közbeni nyelvállás. Így hozzájárulhat ahhoz, hogy a baba szopás közben is púpozza a nyelvét, ahelyett, hogy vályút képezne a mellbimbó körül. A nyelvpúpozás sérülést okozhat a mellbimbón, mert a kemény szájpadhoz nyomja, valamint a szopás is kevéssé hatékony így.
3. Célszerű figyelembe venni azt is, hogy a cumi rendellenes állásban tartja a csecsemő állkapcsát: az ínye közé tolt kemény tárgy nem engedi megfelelően záródni az állkapcsot, nem élettani tartásban rögzíti. Mivel nagyon gyors fejlődésben levő csontozatról van szó a csecsemőnél, ez gyakran fogállási rendellenességhez (nyitott harapás) vezet, és akadályozza a jó szopástechnikát is.
4. A cumi sohasem a baba döntése: a szülő teszi a szájába. Aztán később ő is veszi el a babától, amikor már úgy ítéli meg, hogy felesleges. A legtöbb kisbaba először ösztönösen kiköpi a cumit. Valami sokkal puhábbra, az anyamellre vágyik, amelyből jól is lakik, ha arra van szüksége, és cumizhatja is, ha csak megnyugvásra vágyik.
A természetes megoldás, a szoptatás többfunkciós, a cumi nem az. 

A szoptatás ugyanis nem csak a baba táplálására szolgál, hanem nagyon összetett szerepe van ez kívül is:
MEGNYUGTATJA
TERMÉSZETES MÓDON ELÉGÍTI KI CUMIZÁSI IGÉNYÉT
ELALTATJA
AZ ANYA ÉS A BABA KÖZÖTTI KOMMUNIKÁCIÓ RÉSZE
IMMUNOLÓGIAI VÉDELMET NYÚJT.

A szoptatás akkor képes a maga teljességében kifejteni hatását, ha valamennyi funkcióját hagyjuk érvényesülni. A “több lábon álló szoptatás” egyben arra is biztosítékot jelent, hogy különféle okokból létrejövő szoptatási válságok idején (például szopási sztrájk fogzás, ijedtség vagy nyelési fájdalom miatt) könnyebb visszatérni a szoptatáshoz, mint akkor, ha csak táplálási funkcióját hasznosítottuk.

Ha a szoptatás valamennyi lehetőségével élsz, azt a mindennapi gyakorlatban nagyon hasznosnak és kényelmesnek fogod találni.
Persze nem feltétlenül az első napokban. Akkor könnyen úgy érezheted, hogy a folyton szopni akaró, meglepően erősen szívó újszülött baba kimondottan hátráltatja a pihenést.  Ha a szülés pillanatától kezdve igény szerinti szoptatásra törekszel, azzal elérheted, hogy hamar elegendő tej álljon a baba rendelkezésére, és jól begyakoroljátok a szoptatást egy különösen érzékeny és fogékony időszakban. Így hamarabb elkezd nőni a súlya is. Kezdetben ugyanis a baba gyomra egészen kicsi, így kicsi mennyiségekre van szüksége.

Persze! – vághatod rá, hiszen pont ezért használod! Hogy “ne lógjon egész nap cicin”! Csakhogy az első hetekben, hónapokban, amikor sok babánál ezt a viselkedést tapasztaljuk, nem véletlenül szeretne sokat mellen lenni a baba. Ez olyan ösztönös viselkedés a részéről, amely az elegendő tejhez jutást és a testközelséget szolgálja. Nem minden melltípusnál válik be a három-négy óránkénti szoptatás. Vannak szép számmal anyák, akiknél csak a sokkal gyakoribb szoptatás válik be. A cumi használata sajnos éppen azt akadályozhatja meg, hogy kialakuljon köztetek a megfelelő összhang.

cumi

Emellett figyelemre méltó szempont az is, hogy a cumi egy tárgy, amely fertőzéseket közvetíthet. Nem is olyan ritka, hogy szájpenész fertőzést okoz. Nézd meg például EZT A FOTÓT, amelyen egy cumi tövét láthatod sztereó mikroszkóppal felnagyítva. “Sztereó mikroszkóp alatt néztük meg a szopóka és a szájrész közötti átmenetet. Ez a terület összegyűjti és megőrzi a nedvességet és a baba szájából származó baktériumokat. Az ebből származó biofilm kétségkívül vastag és jó egészségnek örvend. Egy padlóra eséskor finom szőnyegrostok ragadtak a filmbe.”
Fontos! – ha cumit használsz, alaposan tisztítsd, sterilezd, és cseréld gyakran! – fűzte hozzá Juhász Judit szoptatási szaktanácsadó IBCLC.

Mégis hasznos volna a cumi?
Az utóbbi években az AAP (amerikai gyermekgyógyászok szakmai kollégiuma) egyes kutatási eredményekre alapozva hirtelen bölcsőhalál (SIDS) megelőzésére alkalmas lehetséges módszerként ajánlja a játszócumit, legalább elalváshoz. Az ajánlást azonban számos szakember éppen amiatt kérdőjelezi meg, mert a cumihasználat hátráltatja a szoptatást, márpedig a szoptatás bizonyítottan csökkenti a SIDS kockázatát. Ezért kompromisszumos megoldásként az AAP jelenleg az első hat hét UTÁNI cumi bevezetést javasolja. A gyakorlatban azonban a legtöbben az első hetekben kezdenek cumit használni, éppen a szoptatás megalapozásának időszakában, amikor ez különösen hátrányos lehet.

Szerző: W. Ungváry Renáta szoptatási tanácsadó IBCLC

4 megjegyzés:

  1. Nagyon jó írás, abszolút meggyőző. :)

    VálaszTörlés
  2. Jó cikk, csak nem minden mellből lehet ám komfortszopizni. Nekem konkrétan annyi tejem van, hogy 6 kisbabának elég lenne, túl erős tejleadó reflexxel. Egyszerűen fuldoklik a baba a tejtől. Tehát ha komfortszopizni akar, akkor marad az ujjam és a cumi, mert persze néha szeretne csak úgy szívni. Ha a mellemen hagyom, annak eddig mindig sugárban hányás volt az eredménye, amit nem szeretnék... az ujjam kiszívja és rossz érzés, tehát marad a cumi. Semmi baja nincs tőle, igény szerint mellre kerül ha csak lehet, de nem fogom a komfortszopi miatt naponta többször hányni hagyni. Cumit csak akkor kap, ha amúgy is az ölemben van, szorosan magamhoz ölelve, mint szopi közben. Hozzáteszem én is megrögzött cumiellenes voltam, amíg nem lett gyerekem...

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Így van! Valóban nem lehet minden mellből komfortszopizni, hol a túl erős/túl gyakori tejleadó reflex miatt, hol a túl sok tej miatt. És az is való igaz, hogy akkor, ha nem teszünk semmit, annak könnyen szopási sztrájk, elégtelen gyarapodás lehet a következménye. Ha ezzel a problémával fordul hozzám valaki, először is igyekszem lokalizálni a problémát: milyenek a szoptatási, fejési szokások, mikor kezdődött, milyen a baba gyarapodása, sőt, az sem érdektelen kérdés a tisztázás során, hogy spontán fogant babáról van-e szó.
      Azzal viszont mindenképp vitatkoznék, hogy csak a cumi volna erre a megoldás. A válaszoktól függően szoktam különféle módszereket ajánlani a probléma megoldására, amely szinte mindig hosszú folyamat. Én ilyen esetben tehát csak akkor ajánlanám a cumit, ha látnám, hogy minden más kísérlet kudarcba fullad. Úgy emlékszem, kb. 12-13 éves szoptatási tanácsadói pályafutásom során nem fordult még elő, hogy cumit javasoltam volna. A szopis csoportomba több olyan anya is jár, aki hasonló problémával küzd/küzdött, lehet, hogy érdemes volna meghallgatnod a tapasztalataikat. Egyikük sem használ cumit.

      Törlés
  3. Minden elv ellenere, minden igyekezetunk ellenere nem eszik eleget a mellből.. es tetszik, nem tetszik tapszer, cumibol.. ;(

    Rengeteg probalkozas es nagyon keves alvas utan vagyunk..

    VálaszTörlés