A fiatal szülők leggyakoribb kérdései közé tartoznak azok, amelyek a böfiztetés módjához, ideális gyakoriságához és kötelező mivoltához kapcsolódnak. Vajon tényleg annyira fontos, hogy ezért felébresszünk egy édesdeden alvó kisbabát?
Mikor nyel levegőt a kisbaba?
Sírás közben kerül a legtöbb levegő a gyomorba. Előfordulhat olyankor is, amikor hatalmas kortyokban szopik a baba, alig győzi nyelni, és közben nyel egy kevés levegőt is, például olyankor, amikor szopás közben finom kattogást hallunk. A levegő természetesen nem a mellből kerül a kisbabába.
A legfontosabb: ne csinálj belőle nagy ügyet!
A böfiztetés nem kötelező. Nem létfontosságú. Nem szabad azt hinned, hogy akkor, ha te nem böfizTETSZ, a baba magától nem tud megszabadulni a böfitől. DE, magától is meg tud.
Ha egy baba édesdeden elalszik szopi közben, tilos addig nyaggatni, amíg felébred és böfizik egyet.
Éjszaka nem kell böfiztetéssel bajlódni. Szoptasd meg, fektesd le, és aludjatok…
És mi van, ha nem böfizik?
Leginkább semmi – Ha szoptatás/etetés után egy kicsit elidőztök még az alábbi helyzetek egyikében, akkor mindent megtettél, ami elvárható egy szülőtől:) Lehet, hogy nincs is levegőbuborék a pocakjában. Az is lehet, hogy van, de majd később fog kijönni. Bízhatsz benne, hogy a baba megoldja majd, ugyanúgy, ahogy a pisilést, kakilást.
Hogyan tud a böfi legkönnyebben távozni?
Egyáltalán nem csak a klasszikus, közismert, vállhoz emelős böfiztető pózban, hanem szinte minden olyan testhelyzetben, ami NEM vízszintes felületen hason fekvés. Ha hanyatt fekszik a baba, a levegőbuborék távolabb kerül a gyomor felső kimenetétől, ezért így előnytelen böfiztetni, de még így sem lehetetlen. Ha viszont a pozíció nem vízszintes és hanyattfekvő, a buborék a pocakban a kimenethez kerül, és onnan könnyen távozni tud.
Így előnyös: böfiztetsz akkor is, ha ülsz, és az öledben tartod.
Vagy úgy, hogy állsz, járkálsz, és karodban tartod.
Böfiztetsz, ha hátradőlsz az ágyon vagy kanapén, és a babát a mellkasodra fekteted.
Böfiztethetsz úgy, hogy az alkarodon tartod hasonfekvő pózban (közismert nevén LAJHÁR pózban).
Ha hordozókendőbe kötöd, ideális feltételeket teremtesz a böfizéshez, miközben felszabadul a kezed, és foglalkozhatsz az éppen aktuális dolgoddal.
Hogyan segítheted még a böfiztetést?
– simogasd határozott, de gyengéd mozdulatokkal a hátát.
– paskold FINOMAN a hátát
A böfiztetésen túl
Lehetséges, hogy a baba sokat szopott, feszül a hasa. Ilyenkor nem biztos, hogy jó megoldás a függőleges pozícióban böfiztetés, különösen, ha túl hirtelen mozdulattal emeljük fel, vagy túlságosan magunkhoz szorítjuk. Jobb, ha ugyanabban a pozícióban hagyod elaludni, amiben szopott, vagy óvatos mozdulatokkal próbálkozol. Ha úgy látod, hogy fáj a baba hasa, ne magadat vagy a böfiztetés elmaradását/nem eléggé kitartó voltát hibáztasd. lehetséges, hogy a tejleadó reflex túl erős, vagy a tejtermelés túl bőséges. Ezeken a problémákon jól megválasztott szoptatási pozícióval segíthetsz. Ha NYUGÁGY POZÍCIÓBAN szoptatsz, azzal a lehető legjobb mellre tapadást, nyugodt, kényelmes, stabil szoptatást és egy előnyös, önműködő böfiztetési pozíciót is megvalósítasz egy füst alatt.