Így jelentkezhet szoptatási tanácsadásra, árak
Így jelentkezhet szoptatási tanácsadásra, árak
Lehetőségek 2024. január elsejétől érvényes árakkal: - Személyes tanácsadás a család otthonában Budapesten I-XIV. kerületben, valamint P...
2013. január 30., szerda
Hogyan és főként MIKOR fogja abbahagyni a szopizást?
2013. január 23., szerda
Ezért ne használj cumit!
2. HA A MELLBIMBÓ SEBES, ÉS AZ ANYA EZÉRT SZERETNÉ RÖVIDÍTENI A SZOPÁSIDŐT: a cumi nem oldja meg ezt a problémát, mert a sebesedés oka a közhiedelemmel ellentétben soha nem a mellen töltött idő hossza, hanem egészen más tényezők: például gombafertőzés (amit mellesleg sokszor épp az eszközök, leggyakrabban a cumi közvetít), rossz szopástechnika a baba szájának anatómiai jellegzetességei, például lenőtt nyelve miatt, nem megfelelő szoptatási testhelyzet, mert a baba nem kerül emiatt jól mellre. A cumi, cumisüveghasználat ráadásul olyan nyelvtartást követel meg a babától, amely egészen más, mint a mellen szopás közbeni nyelvállás. Így hozzájárulhat ahhoz, hogy a baba szopás közben is púpozza a nyelvét, ahelyett, hogy vályút képezne a mellbimbó körül. A nyelvpúpozás sérülést okozhat a mellbimbón, mert a kemény szájpadhoz nyomja, valamint a szopás is kevéssé hatékony így.
3. Célszerű figyelembe venni azt is, hogy a cumi rendellenes állásban tartja a csecsemő állkapcsát: az ínye közé tolt kemény tárgy nem engedi megfelelően záródni az állkapcsot, nem élettani tartásban rögzíti. Mivel nagyon gyors fejlődésben levő csontozatról van szó a csecsemőnél, ez gyakran fogállási rendellenességhez (nyitott harapás) vezet, és akadályozza a jó szopástechnikát is.
4. A cumi sohasem a baba döntése: a szülő teszi a szájába. Aztán később ő is veszi el a babától, amikor már úgy ítéli meg, hogy felesleges. A legtöbb kisbaba először ösztönösen kiköpi a cumit. Valami sokkal puhábbra, az anyamellre vágyik, amelyből jól is lakik, ha arra van szüksége, és cumizhatja is, ha csak megnyugvásra vágyik.
A természetes megoldás, a szoptatás többfunkciós, a cumi nem az.
A szoptatás ugyanis nem csak a baba táplálására szolgál, hanem nagyon összetett szerepe van ez kívül is:
MEGNYUGTATJA
TERMÉSZETES MÓDON ELÉGÍTI KI CUMIZÁSI IGÉNYÉT
ELALTATJA
AZ ANYA ÉS A BABA KÖZÖTTI KOMMUNIKÁCIÓ RÉSZE
IMMUNOLÓGIAI VÉDELMET NYÚJT.
A szoptatás akkor képes a maga teljességében kifejteni hatását, ha valamennyi funkcióját hagyjuk érvényesülni. A “több lábon álló szoptatás” egyben arra is biztosítékot jelent, hogy különféle okokból létrejövő szoptatási válságok idején (például szopási sztrájk fogzás, ijedtség vagy nyelési fájdalom miatt) könnyebb visszatérni a szoptatáshoz, mint akkor, ha csak táplálási funkcióját hasznosítottuk.
Ha a szoptatás valamennyi lehetőségével élsz, azt a mindennapi gyakorlatban nagyon hasznosnak és kényelmesnek fogod találni.
Persze nem feltétlenül az első napokban. Akkor könnyen úgy érezheted, hogy a folyton szopni akaró, meglepően erősen szívó újszülött baba kimondottan hátráltatja a pihenést. Ha a szülés pillanatától kezdve igény szerinti szoptatásra törekszel, azzal elérheted, hogy hamar elegendő tej álljon a baba rendelkezésére, és jól begyakoroljátok a szoptatást egy különösen érzékeny és fogékony időszakban. Így hamarabb elkezd nőni a súlya is. Kezdetben ugyanis a baba gyomra egészen kicsi, így kicsi mennyiségekre van szüksége.
Persze! – vághatod rá, hiszen pont ezért használod! Hogy “ne lógjon egész nap cicin”! Csakhogy az első hetekben, hónapokban, amikor sok babánál ezt a viselkedést tapasztaljuk, nem véletlenül szeretne sokat mellen lenni a baba. Ez olyan ösztönös viselkedés a részéről, amely az elegendő tejhez jutást és a testközelséget szolgálja. Nem minden melltípusnál válik be a három-négy óránkénti szoptatás. Vannak szép számmal anyák, akiknél csak a sokkal gyakoribb szoptatás válik be. A cumi használata sajnos éppen azt akadályozhatja meg, hogy kialakuljon köztetek a megfelelő összhang.
Emellett figyelemre méltó szempont az is, hogy a cumi egy tárgy, amely fertőzéseket közvetíthet. Nem is olyan ritka, hogy szájpenész fertőzést okoz. Nézd meg például EZT A FOTÓT, amelyen egy cumi tövét láthatod sztereó mikroszkóppal felnagyítva. “Sztereó mikroszkóp alatt néztük meg a szopóka és a szájrész közötti átmenetet. Ez a terület összegyűjti és megőrzi a nedvességet és a baba szájából származó baktériumokat. Az ebből származó biofilm kétségkívül vastag és jó egészségnek örvend. Egy padlóra eséskor finom szőnyegrostok ragadtak a filmbe.”
Fontos! – ha cumit használsz, alaposan tisztítsd, sterilezd, és cseréld gyakran! – fűzte hozzá Juhász Judit szoptatási szaktanácsadó IBCLC.
Mégis hasznos volna a cumi?
Az utóbbi években az AAP (amerikai gyermekgyógyászok szakmai kollégiuma) egyes kutatási eredményekre alapozva hirtelen bölcsőhalál (SIDS) megelőzésére alkalmas lehetséges módszerként ajánlja a játszócumit, legalább elalváshoz. Az ajánlást azonban számos szakember éppen amiatt kérdőjelezi meg, mert a cumihasználat hátráltatja a szoptatást, márpedig a szoptatás bizonyítottan csökkenti a SIDS kockázatát. Ezért kompromisszumos megoldásként az AAP jelenleg az első hat hét UTÁNI cumi bevezetést javasolja. A gyakorlatban azonban a legtöbben az első hetekben kezdenek cumit használni, éppen a szoptatás megalapozásának időszakában, amikor ez különösen hátrányos lehet.