Így jelentkezhet szoptatási tanácsadásra, árak

Így jelentkezhet szoptatási tanácsadásra, árak

Lehetőségek 2024. január elsejétől érvényes árakkal: - Személyes tanácsadás a család otthonában Budapesten I-XIV. kerületben, valamint P...

2024. január 24., szerda

Mi az a cumizavar?


Ezen a néven szokás emlegetni a nyugtató, más néven játszó cumival és az etetőcumival összefüggésbe hozható szoptatási problémák összességét.

Lássuk, miben is nyilvánul ez meg, hiszen a kapcsolat nem mindig egészen nyilvánvaló, és mivel hatása nem feltétlenül azonnal, hanem néha hosszabb idő elteltével, esetleg más jelenséghez, például fogzáshoz kapcsolódva jelentkezik, felismerése nem mindig egyszerű.

Mit takar ez a kifejezés?

Lényege, hogy a korábban jól szopó (kizárólagos szoptatás mellett is jól gyarapodó) csecsemő egyre inkább elutasítóvá válik a szoptatás során. Ez például a következő jellemző viselkedésekben nyilvánulhat meg:

  • A baba teljesen vagy részlegesen elutasítja a mellet, mert elkezdi előnyben részesíteni a cumisüveges etetést, illetve nem hajlandó annyi időt mellen tölteni, amennyi a tej újratermelődéséhez szükséges volna.
  • Romlik a szopási technika, kisebesedik a mellbimbó, mert a csecsemő elkezdi hasonlóan szívni, mint a cumisüveg szopókáját, ahelyett, hogy a “zsemlébe harapós” technikát alkalmazná, vagyis ásításszerűen nagyra nyitná a száját. Továbbá előfordul, hogy nyelvét felpúpozza, és kifelé löki a bimbót, ahelyett, hogy nyelvével körülölelné a bimbót, és így tartaná.
  • Csökken a szopás hatékonysága. Jellemző példa: az anya úgy érzi, az esti órákban kevesebb a teje, és ez nem elég a babának, mert elégedetlen, noha a gyarapodás jó. Ezért reggel lefeji a tejet, és este odaadja cumisüvegből. Így a baba nem kerül gyakrabban mellre, és az élettani szempontból normálisnak mondható több, kisebb adag helyett egy rövidebb szopást követően cumisüvegből lakik jól, majd ezután hosszabban alszik. Így még az éjszakai szopás is elmarad, vagy jelentősen hajnal felé tolódik. Az anya úgy tapasztalja, hogy a baba egyre kevésbé üríti ki a mellét, ezért a tejtermelés is csökkenni kezd.
  • Számos kutatás igyekszik megválaszolni azt a kérdést, hogy a szoptatás időtartamát csökkenti-e a cumihasználatból fakadó cumizavar, erre azonban a jelenleg rendelkezésünkre álló eredmények alapján nem lehet válaszolni. A szoptatási tanácsadók azonban mindennapos tapasztalataik alapján látnak összefüggést a cumihasználat és a szoptatás rövidebb időtartama között.

Miért nem lesz minden csecsemő cumizavaros, aki cumit kap?

Mert nem egyformák a mellek és a babaszájak adottságai. Amikor a mellbimbó viszonylag lapos vagy befelé forduló, vagy a csecsemőnél kell számolni valamilyen anatómiai akadállyal, akkor sokkal nagyobb az esély a cumizavar kialakulására. Ebből a szempontból lényegében mindegy, milyen fajta cumisüvegről van szó, mindegyik erőteljesen különbözik a mell valódi alakjától, puhaságától, működésétől. Nincs szoptatásbarát cumisüveg, akkor sem, ha a reklámanyagok az ellenkezőjét állítják.

Hogyan függ össze a cumizavar az igény szerinti szoptatással?

Az igény szerinti szoptatás lényegi tényezője, hogy a baba táplálékigényét és szopásigényét teljes egészében mellen elégíti ki, mégpedig a számára legmegfelelőbb ütemezésben. Ha a szoptatás valamelyik funkciójára “helyettesítőt”, azaz cumit vetünk be, ezzel megzavarhatjuk a szoptatás stabilitását, “sok lábon állását”. A szoptatás későbbi időszakaiban jelentkező válságos helyzetekben segíti a szoptatási problémák, például a sztrájk megoldását, ha a baba nem kapott korábban cumit, cumisüveget (és nem kap a sztrájk idején sem), így nagyobb az esélye, hogy a szoptatás korábbi rendje pár napon belül visszaáll.

Mikor a legnagyobb a cumizavar kialakulásának esélye?

  • Ha a cumival a közvetlen szülés utáni időszakban, vagy az első hat hét során találkozik a baba
  • ha a cumisüveg használata állandósul, és ráadásul az anya adja
  • ha a baba rendszerint nem mellen, hanem cumisüvegből lakik jól
  • ha az anya mindig megnyugszik és ellazul, amikor cumisüvegből etet, ellenben a szoptatás miatt ideges, mert nem úgy működik, ahogyan elképzelte
  • ha a cumit valamilyen szoptatással összefüggő válsághelyzetben kezdjük használni, mintegy alternatívát felkínálva a szoptatás mellett vagy helyett.

És ha cumizavaros a kisbabám?
Az esetek túlnyomó többségében akkor, ha a cumi használata teljesen megszűnik, a problémát magát is sikerül felszámolni. Ennek gyakorlati részleteiről érdemes szoptatási tanácsadóval beszélni és segítséget kérni, ha szükséges. Az átmeneti időszakban (is) nagyon hasznos segítség a hordozókendő vagy egyéb, anatómiai szempontból megfelelő hordozóeszköz használata.

Ezekről tájékozódhatsz valamelyik hordozás oktatónál, hordozó iskolában. Például: Hordozó Ház, Beli Buba, Újpesti Anyuka Klub, Ölbebaba, Hurcibaba klub Pécsett

Tudományos kutatások a cumihasználattal kapcsolatban

Természetesen több ilyen kutatást is végeztek, az eredmények pedig meglehetősen ellentmondásosak. Ennek egyik fő oka a kutatásmódszertani problémákon kívül az, hogy olyan országokban végezték a kutatásokat, ahol a felmérések szerint a szülők mintegy nyolcvan százaléka ad cumit gyermekének, és a cumisüveges etetés elterjedtebb, mint a szoptatás, így ez a normálisról alkotott fogalmakat is erősen befolyásolja. Például azt, hogy a normális  szopási viselkedés egyik megnyilvánulásának tekintjük-e a gyakori szoptatást, vagy egyszerűen csak káosznak vagy rosszabb esetben elégtelen tejtermelésnek. Bár több oldalról próbálták körbejárni a kérdést, a nagy esetszámú, véletlenszerű mintavétel alapján végzett kutatások nem tudtak választ adni arra az alapvető kérdésre, hogy a cumi pontosan milyen szerepet tölt be a szoptatás (idő előtti) abbahagyásában, vagyis van-e ok-okozati kapcsolat a cumihasználat és a szoptatás abbahagyása között.

Az éjszaka átalvása és a szoptatás

A következő történet meglehetősen sűrűn előforduló, a legtöbb szoptató nőt érintő és izgató jelenségről szól, az éjszaka átalvásáról és arról, hogy ettől változik-e a tejmennyiség. 
"A hat hetes kislányunk az elmúlt napokban szinte végig aludta az éjszakákat, ami azt jelenti, hogy 7-8-9 órán keresztül nem szopott. Az első két napon a mellemen éreztem, hogy keményebb, teli van tejjel és várja, hogy a kicsi lány felébredjen, aztán a harmadik napon már kicsit kevésbé feszült. Minden ilyen éjszaka utáni első szoptatásnál úgy éreztem, hogy a mellem már nem feszül, így nem fejtem le, mert úgy gondoltam, hogy arra csak akkor lenne szükség, ha továbbra is kemény lenne ... közben néhány ismerős anyukától hallottam, hogy az, hogy a kislányom alszik, nem jelenti azt, hogy én is alhatok, mert nekem  fejnem kellene a megszokott időközönként ... különben elapad, de mindenképp csökken a tej mennyisége és nem lesz elegendő. Ezt követően felkerestem a védőnőnket és megkérdeztem a véleményét; azt tanácsolta, hogy nem szükséges fejnem, csak abban az esetben, ha az első szoptatás után is érzem, hogy feszül a mellem és nem lesz kevesebb a tej, mert a szervezet okosan érzékeli, hogy mennyi tejre van szüksége a kislányomnak. A véleményét el is fogadtam, de azért szeretném tudni, hogy Ön mit javasol, mi a helyes ebben az esetben, mert semmiképp sem szeretném, ha azért csökkenne a tej mennyisége, mert nem fejtem le időben." 

A kérdés tehát az, hogy kinek van igaza? Árt az ilyen hosszú szoptatási szünet a tejmennyiségnek, vagy nem? Kell fejni, vagy örüljön, aki alhat?
A hosszú, öt-hat órányi szoptatási szünet, akár éjszaka van, akár nappal, nagy valószínűséggel csökkenti a tejmennyiséget. A következő folyamat játszódik le ugyanis: a megszokott időben elmarad a szopás, mert a baba alszik. Következésképp a mell túltelítődik, feszül. Ez az, aminek hatására csökken a mennyiség. Azt, hogy kinek mekkora szünet után telítődik túl a melle, alkati adottságtól, a mell tárolókapacitásáétól függ, valamint attól is, hogy hány gyereket szoptat, szokott-e fejni, vagyis mekkora mennyiség és nagyjából milyen időközönként szokott távozni. Akinek kicsi a tárolókapacitása, annak hamarabb túltelítődik a melle, hamarabb csökken a mennyiség, ezért ezek az anyukák általában gyakran szoptatnak, mert így tudják a megfelelő mennyiséget biztosítani. A nagy tárolókapacitású mellből is lehet nagyon gyakran szoptatni (számtalan okból ez kimondottan előnyösnek is mondható), de akkor sem csökken jelentősen a tejmennyiség, ha változatlan fogyasztás mellett ritkábban szopik a gyerek, mondjuk csak nappal. 

Abban igaza van a védőnőnek, hogy egy ilyen helyzetben nem kell feltétlenül felkelni éjszaka és fejni. Ha viszont valaki olyan peches, hogy magas lázzal, erős fájdalommal és betegségérzettel reagál a túltelítődésre (ez bizony nem is olyan ritka, sokan mellgyulladásnak vélik, pedig igazából nem az), valamint még a melle is a kis tárolókapacitású kategóriába tartozik, akkor elképzelhető, hogy kénytelen éjszaka fejni.
Persze a fejésnél még mindig kényelmesebb, praktikusabb és jobb az éjszakai szoptatás. Ezért az a kérdés, hogy miért alussza át a gyerek az éjszakát, megkerülhetetlen. Tény, hogy a külön szobában, vagy az anyjától karnyújtásnyinál távolabb alvó baba hajlamosabb az éjszaka átalvására. Mert az ébredésben az éhségérzeten kívül az anya testi közelsége, érintése, hangja, illata is döntő szerepet játszik. Mert úgy vagyunk kitalálva, hogy a természet az anyát és a magatehetetlen csecsemőt biológiai egységként kezeli. Tapasztalataim szerint ezt nem célszerű figyelmen kívül hagyni arra hivatkozva, hogy éjszaka jó aludni. Hát persze hogy jó, de a szoptatást nem befolyásolja kedvezően az anya és a csecsemő fizikai elválasztása és a hosszú szoptatási szünet.
Ide kívánkozik még az is, hogy nagyjából kettő és négy hónapos kor között sokszor még az anyukájával egy ágyban alvó baba is átalussza az éjszakát. Különösen igaz ez a heti tizenöt dekánál többet gyarapodó babákra. Ilyenkor két lehetőség közül választhatunk. Az aggódós mama felkelhet és fejhet, a kevésbé aggódós kivárhatja, hogy mi történik. Valószínűleg nappal gyakrabban fog szopni a baba, és mivel a fogyasztott tejmennyiség nagyjából állandó, szerencsés esetben alkalmazkodik a mell az új ritmushoz. És persze, ha csökkent a tejmennyiség, gyakoribb szoptatással (fejéssel) BÁRMIKOR fokozható a mennyiség (persze egészséges mamából és egészséges babából indulunk ki ilyenkor).


Magamról


2001 óta vagyok a La Leche Liga szoptatási tanácsadója és baba-mama csoportvezetője, 2003-ban pedig nemzetközi vizsgát tettem, azóta vagyok laktációs szaktanácsadó IBCLC, legutóbb 2023-ban recertifikáltam. Magánpraxisban 2011 óta dolgozom. Tapasztalatokat saját négy gyerekem szoptatása során is bőségesen szereztem, de a legtöbbet azoktól az anyáktól tanultam az elmúlt évtizedekben, akik hozzám fordultak problémáikkal. Ezúton is köszönöm bizalmukat!

1999 óta foglalkozom egészségügyi dolgozók és más érdeklők szoptatással kapcsolatos oktatásával, mert úgy látom, a helyes információk elterjedéséért még nagyon sokat kell tennünk. Szeretnék más nőknek is segíteni abban, hogy életük egyik legpozitívabb élményévé válhasson a szoptatás. Néha elég néhány jó szó, egy-két pontos és megbízható információ, néha pedig ennél jóval többre van szükség, személyes kapcsolatra vagy videó konzultációra.
Az alapítás óta oktatója, 2023 januárja óta szakcsoportvezetője vagyok a Semmelweis egyetem Mentálhigiéné Intézete Laktációs szaktanácsadó szakirányú képzésének. PhD okozatszerzés: 2022. október 18. Értekezés és publikációs lista



Ha igénybe szeretné venni a segítségemet, ezen a telefonszámon 30/2020870 vagy ezen az e-mailen egyeztethet időpontot: ungvary.renata@gmail.com

Szoptatási tanácsadás az Antropos rendelőben


A szoptatás segítésével kapcsolatos szolgáltatásaim az Antropos rendelőben (Üllői út 119. 1. em. 1. a Nagyvárad térnél) T: 30/2020870, ha nem tudom felvenni, írjon SMS-t!

Árak 2024. Január 1.-jétől:
- személyes tanácsadás a rendelőben 20.000 Ft/alkalom, maximum két órás időszakra vonatkozóan, és magában foglal egy írásbeli összefoglalót is.
- csoportos felkészítés: 25.000 Ft/alkalom, ami maximum 6 fő között megosztható, és maximum 2 órás időtartamra vonatkozik, és magában foglal egy írásbeli összefoglalót is.

Miért érdemes laktációs szaktanácsadó IBCLC segítségét igénybe venni?
Nagyon zavaró lehet a szoptatás során, ha a kismama annyiféle tanácsot kap, ahány ismerőst, szakembert megkérdez a témáról. Az egységes nemzetközi vizsgát tett laktációs szaktanácsadó tudományosan megalapozott, egységes szemléletmód alapján közelít a szoptatás során felmerülő problémákhoz, holisztikus gyakorlatot folytat, amelynek lényege, hogy az anya, a csecsemő, a család közös érdekeit helyezi előtérbe, és korrekt információk átadásával segíti a szoptatást, az anya egyéni útjának és megoldásainak megtalálását.

Mire lehet jelentkezni az Antropos rendelőben?
I. Csoportos beszélgetés kismamáknak: felkészülés a szoptatásra
            Témák: - hogyan, minek a hatására indul meg a tejtermelődés
                        a kolosztrum szerepe, tejbelövellés
                        - milyen adottságok, tényezők befolyásolják, hogy mennyi tejünk lesz
                        - kinek és miért jó a szoptatás
                        - mi mindenre jó a szoptatás
                        - közvetlenül a szülés után: az optimális start feltételei a szoptatás szempontjából.

II. Személyes konzultáció a laktációs szaktanácsadóval a várandósság idején
Célja: felszülés a szoptatásra az egyéni adottságok és körülmények figyelembe vételével.
Bárki igénybe veheti, aki úgy érzi, hasznos lehet számára az egyéni beszélgetés, de azoknak a kismamáknak, akiknél van olyan speciális körülmény, ami befolyásolhatja a szoptatás sikerét, különösen ajánlott:
- krónikus betegségek esetén
- A mellet érintő korábbi sebészeti beavatkozások, balesetek esetén
- A testhez, mellhez kapcsolódó lelki traumák esetén
- Családi előzmények esetén, ha a kismama családjában nem volt sikeres a szoptatás, és a kismama aggódik emiatt
- Befelé forduló bimbó, lapos mellbimbó esetén

III. Minden kismamának ajánlom: személyes konzultáció a szülés utáni napokban
Célja: a csecsemő mellre helyezésének segítése, különböző testhelyzetek és ezek előnyei, milyen gyakran szoptassunk, miből látszik, hogy eleget szopott-e a csecsemő, hogyan tudjuk ellenőrizni a gyarapodást leghatékonyabban, hol aludjon a kisbaba, pihenés és szoptatás, hogyan nyugtathatjuk meg a síró csecsemőt, mit igényel az újszülött, a fiatal csecsemő, mit és mennyit egyen a szoptató anya, fájdalmas szoptatás esetén mi a teendő, milyen esetben kell sürgősen jelentkezni a szoptatási tanácsadónál



IV. Személyes konzultáció problémás esetekben: a szoptatás során bármikor,
A következő esetekben feltétlenül ajánlott a személyes konzultáció, amelyre minden esetben a csecsemőt is hozni kell:
- mellgyulladás, sebes mellbimbó, fájdalmas szoptatás, szoptatás után jelentkező hasogató fájdalom, bőrtünetek a mellen és bimbón, nyugtalanul szopó csecsemő, szopási sztrájk, sokat síró csecsemő, elégtelen gyarapodás, elégtelen tejtermelés, tej túltermelés, szoptatásbarát pótlási módszerek megtanítása, ha nincs elegendő anyatej vagy a csecsemő nem tud elég hatékonyan szopni, koraszülött baba, beteg baba, fejlődési rendellenességgel született baba szoptatása, szoptatás és termékenység, aluszékony, hiperbilirubinémiás újszülött.
- Számos esetben orvosi vizsgálatra is szükség lehet, amely esetben a páciens választ, hogy kihez kíván fordulni. 



Rendelési időpontok bejelentkezés (30/2020870) vagy ungvary.renata@gmail.com alapján, a rendelő foglaltsági állapotától függően.



Szoptatási tanácsadás a család otthonában

Igény szerint, előzetes telefonos megbeszélés alapján a család otthonában vagy szülés után a kórházban is vállalok szoptatási tanácsadást. Erre a következő telefonszámon lehet jelentkezni: 30/2020870
Ha éppen dolgozom, nem tudom felvenni a telefont, ebben az esetben küldjön SMS-t vagy e-mail-t ungvary.renata@gmail.com.

A szolgáltatás ára 2024. Január elsejétől 25.000 Ft/alkalom, amely maximum két órás időszakra vonatkozik. 


A következő esetekben például feltétlenül ajánlott a személyes konzultáció:
mellgyulladás, 
sebes mellbimbó, 
fájdalmas szoptatás, 
szoptatás után jelentkező hasogató fájdalom, 
bőrtünetek a mellen és bimbón, 
nyugtalanul szopó csecsemő, 
szopási sztrájk, 
sokat síró csecsemő, 
elégtelen gyarapodás, 
elégtelen tejtermelés, 
tej túltermelés, 
szoptatásbarát pótlási módszerek megtanítása, 
ha nincs elegendő anyatej vagy a csecsemő nem tud elég hatékonyan szopni, 
koraszülött baba, 
beteg baba, 
fejlődési rendellenességgel született baba szoptatása, 
szoptatás és termékenység, 
aluszékony,
hiperbilirubinémiás újszülött
hozzátáplálás
elválasztással, elválasztódással kapcsolatos kérdések.

- Egyes esetekben további vizsgálatokra, szakorvos bevonására lehet szükség. 

Távkonzultáció videóhívás segítségével


Skype, zoom vagy messenger-videó konzultáció
Ha bármilyen kérdés, aggodalom felmerül, vészhelyzet adódik, amikor hasznos volna a mielőbbi konzultáció szoptatási tanácsadóval, de személyes találkozás nem szükséges vagy nem lehetséges a távolság illetve a probléma jellege miatt, rendelkezésre áll  a videókonzultáció. A Covid idején szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy ez igen hatékony tanácsadási forma lehet. Fontos, hogy a konzultáció időpontjában a baba éhes/szoptatható legyen, és jelen legye egy plusz fő, aki a kamerát mozgatni tudja a szoptatás megfigyeléséhez. 
A konzultáció ára 2024. Január elsejétől 15.000 Ft/óra
skype, FB: W. Ungváry Renáta
Jelentkezés: ungvary.renata@gmail.com
Tel::30/2020870

Így jelentkezhet szoptatási tanácsadásra, árak


Lehetőségek 2024. január elsejétől érvényes árakkal:
- Személyes tanácsadás a család otthonában Budapesten I-XIV. kerületben, valamint Pomázon és környékén 25.000 Ft, maximum 2 órás időtartamra vonatkozóan, az ár egy részletes írásbeli összefoglalót, és kétszer 10 perc ingyenes online utánkövetést is tartalmaz.
- Személyes tanácsadás rendelőben (Üllői út 119. 1. em. 20. Ár: 20.000 Ft, maximum 2 órás időtartamra vonatkozóan, az ár egy részletes írásbeli összefoglalót is  tartalmaz, és kétszer 10 perc ingyenes online utánkövetést.
- Skype vagy messenger videókonzultáció Ár: 15.000 Ft/óra, az ár egy részletes írásbeli összefoglalót is tartalmaz. 
- Telefonos konzultáció Ár 15.000 Ft/óra. 2024. Január 1-jétől a telefonos konzultáció ára 15.000 Ft/óra.

Felkészítés a szoptatásra tetszőleges helyszínen a fenti látogatási körzeten belül, vagy az Antropos rendelőben  25.000 Ft/alkalom, maximum 6 résztvevővel, 1,5-2 órás időtartamra, részletes írásbeli összefoglalóval minden résztvevő számára.

Jelentkezés:
Telefon: 30/2020870 ha nem tudom felvenni, kérem, küldjön SMS-t vagy írjon: 
ungvary.renata@gmail.com